MMORSKA Rejestracje jachtów i łodzi w REJA24
Rejestrujemy Jachty i Łodzie w REJA24

Kogo dotyczy obowiązek rejestracji łodzi do 24m?

22.02.24 12:52
 Plakat z łodzią, kotwicą, flagą i innymi symbolami.

Nowe obowiązki REJA24

Nowa ustawa jasno reguluje zasady, według których część jednostek podlega obowiązkowej rejestracji, a część dobrowolnej. Innymi słowy, rejestrować możemy w zasadzie każdą jednostkę. Ale nie musimy, jeśli łódź, jacht czy motorówka nie przekracza określonego minimum. 


Niezależnie od tego, czy decydujemy się na rejestrację naszej jednostki czy nie, warto pamiętać, że posiadanie odpowiednich dokumentów i numeru rejestracyjnego może być przydatne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim zapewnia ono pewność prawną i ułatwia identyfikację naszej jednostki przez służby morskie lub inne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo na wodzie. 


Dodatkowo, rejestracja może być również korzystna w przypadku ewentualnej sprzedaży łodzi czy jachtu, ponieważ potencjalni nabywcy często oczekują, że jednostka będzie posiadała ważny numer rejestracyjny. Choć nie jest to obowiązkowe dla wszystkich jednostek, warto więc zastanowić się nad rejestracją i skorzystać z możliwości, które daje nam nowa ustawa.

Ilustracja przedstawiająca notatnik i długopis na statku na oceanie.

Kto musi rejestrować?

Nowa ustawa jasno reguluje zasady, według których część jednostek podlega obowiązkowej rejestracji, a część dobrowolnej. Innymi słowy, rejestrować możemy w zasadzie każdą jednostkę. Ale nie musimy, jeśli łódź, jacht czy motorówka nie przekracza określonego minimum.

Obowiązkowo zarejestrujemy zatem jacht lub jednostkę pływającą:

  • która przekracza 7,5 m długości
  • lub której moc silników przekracza 15kW,
  • lub używaną do połowów rybackich (kutry),
  • lub jednostkę pływającą poza wodami Rzeczypospolitej Polskiej (chyba, że jednostka posiada inną niż polską przynależność).


Co to oznacza?

Przykład 1: twoja łódka ma 6 metrów i silnik mniejszy niz 15kW, jednak używasz jej na wodach terytorialnych innego państwa - musisz rejestrować

Przykład 2: twoja motorówka ma 4,5 metra długości, ale silnik 56kW - musisz rejestrować,

Przykład 3: twoja żaglówka ma 3,5 metra i nie posiada silnika pomocniczego, porusza się tylko po wodach śródlądowych polskich - nie musisz rejestrować.


Pamiętajmy o tym, że w szczegółach tkwi większa logika. Ustawodawca przyjął zasadę, że rejestrowane powinny być jednostki, których użytkowanie wiąże się z większą odpowiedzialnością, na przykład z tytułu odpowiedzialność cywilna. Skutki prawne dotyczyć mogą zarówno wpływu na innych uczestników transportu wodnego, środowiska naturalnego, jednostek ratowniczych itp. Innymi słowy, mała łódka wędkarska na jezioro będzie się różnić od jachtu motorowego używanego na wodach morskich. 

Kiedy rejestracja jest dobrowolna?

Choć istnieją pewne okoliczności, kiedy rejestracja łodzi lub jachtu staje się obowiązkiem, nie zawsze jest to wymagane. Istotne jest zrozumienie, że rejestracja jest dobrowolna w następujących sytuacjach:

1. Łódka o długości poniżej 7,5 m

W przypadku mniejszych jednostek, które nie przekraczają tej granicy długości, nie musisz przejmować się formalnościami związanymi z rejestracją - pod warunkiem, że nie używasz silnika o mocy równej lub większej niż 15kW i użytkujesz jednostkę rekreacyjnie.

2. Silnik o mocy poniżej 15 kW

Jeżeli moc silnika twojej łodzi nie przekracza 15 kW, nie ma obowiązku jej rejestrowania. To dotyczy zarówno silników spalinowych, jak i elektrycznych. Oczywiście przy spełnieniu warunku długości kadłuba poniżej 7,5 m.

3. Łódka nie używana do celów rybackich

Rejestracja nie jest wymagana, jeśli twoja łódź służy wyłącznie do celów rekreacyjnych lub sportowych i nie jest wykorzystywana do połowu ryb. Ważne: połowy ryb to nie moczenie kija (wędkowanie). Taka jednostka nadal ma charakter rekreacyjny.

4. Łódka używana tylko na polskich wodach śródlądowych

Jeżeli twoja jednostka pływa tylko na rzekach, jeziorach czy kanale Augustowskim i nigdzie indziej, możesz zrezygnować z rejestracji, o ile powyższe warunki są spełnione.


W razie pytań, zawsze możesz do nas zadzwonić +48538116080 lub wypełnić ankietę i dostać odpowiedź na email. Szybko i sprawnie rozwiejesz wątpliwości dotyczące obowiązku rejestracji łodzi, jachtu czy skutera wodnego.

Przy podejmowaniu decyzji o rejestracji dobrowolnej warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli nie jest ona wymagana, może przynieść pewne korzyści. Na przykład, mogą pojawić się udogodnienia podczas ubezpieczania łodzi, a także łatwiejsze rozwiązywanie ewentualnych sporów prawnych związanych z użytkowaniem jednostki.