MMORSKA Rejestracje jachtów i łodzi w REJA24
Rejestrujemy Jachty i Łodzie w REJA24

Rejestrować czy nie rejestrować? Oto jest pytanie.

22.02.24 16:25

Słów kilka dla wątpiących

Nieustannie pojawiają się pytania o to, czy rejestrować łódkę czy nie? Co się stanie, gdy zarejestruję mimo że nie muszę? Podjęcie decyzji o rejestracji jachtu czy łódki w rejestrze zależy od dwóch głównych czynników: cel użytkowania oraz miejsce użytkowania. Zanim zdecydujemy się na tak lub nie, zastanówmy się najpierw "po co"?


Co do zasady jachty i jednostki pływające powyżej 7,5m długości lub/i napędzie o mocy większej niż 15kW (~20KM) muszą być rejestrowane. Obowiązek dotyczy także jednostki używanej do połowów rybackich. Mówimy tu o połowach, a nie rekreacyjnym "moczeniu kija" nad jeziorkiem. Jeśli jesteśmy posiadaczem jachtu lub jakiejkolwiek jednostki pływającej i używamy ją poza wodami Rzeczypospolitej Polskiej też obowiązkowo rejestrujemy.


Co ważne, obowiązkowej rejestracji nie podlegają:

  • łódki (jednostki) napędzane tylko siłą mięśni ludzkich,
  • jednostki regatowe i sportowe i tylko w ten sposób użytkowane. Tego typu jednostki posiadają osobną klasę i certyfikat, potrzebny do udziału w zawodach sportowych i wyłączone są z ustawy o obowiązku rejestracji jednostek do 24 m.
  • deski surfingowe, kite, sup i inne podobne.

Co zatem zrobić, gdy możemy rejestrować a nie musimy?

rodzina z dziećmi na jachcie w słoneczny dzień

Cel użytkowania jachtu a (nie) obowiązek rejestracji w REJA24

Na początek zadajmy sobie pytanie, co z naszą jednostką pływająca będziemy robić. Czy kupiliśmy jacht morski, który będziemy używać na różnych wodach terytorialnych? Czy może może chcemy naszą łódź motorową czarterować? A może, planujemy rozbudowę i modyfikację jednostki i szykujemy się do wymiany silnika na większy?

Zawsze, gdy wiemy lub dopuszczamy ewentualność użytkowania jednostki poza wodami polskimi, rejestrujemy jacht/łódkę/motorówkę.

Zawsze, gdy planujemy montaż większego silnika - warto także łódź zarejestrować, gdy tylko silnik będziemy mieć w zasięgu dłoni.


 Żaglowiec w wodzie. Żaglowiec w wodzie.

Miejsce użytkowania jednostki pływającej

Kolejną przesłanką do rejestracji lub jej braku jest miejsce użytkowania łodzi czy motorówki. Jeśli nasza jednostka to łódka wędkarska lub jeziorny houseboat poniżej 7,5 m i zamierzamy używać go lokalnie na terenie kraju na wodach śródlądowych - taka rejestracja może być przerostem formy nad treścią.

Warto jednak rozważyć rejestrację, jeśli łódkę będziemy cumować w marinach zarówno tych na jeziorach jak i zatokowych morskich - o wiele łatwiej jest z formalnościami ubezpieczeniowymi czy identyfikacją łodzi w przyszłości. Reja24 to system, który umożliwia śledzenie historii jednostek pływających i można go porównać do samochodowego CEPiKu. A cały proces rejestracji czy aktualizacji danych nie musi być trudny i można skorzystać z naszej fachowej pomocy. 

Mężczyzna i kobieta cieszą się swoim towarzystwem na wygodnej kanapie.

Rejestrować czy nie rejestrować?

Biorąc pod uwagę za i przeciw, rejestracja niesie ze sobą więcej korzyści niż jej brak. Raz, że nadajemy naszej jednostkę pewną osobowość, dwa w przypadku sprzedaży łodzi będzie to także rejestracja "przechodnia" dla nowego właściciela. Niejednokrotnie ułatwi także identyfikację łodzi w przypadku kradzieży czy zdarzenia losowego. 

Sama rejestracja jednostki pływającej w REJA24 nie ma terminu ważności. Wykonujesz ją raz i masz spokój. Takie kwestie jak przeglądy, inspekcje czy jakiekolwiek inne wymogi prawne funkcjonują na podstawie innych przepisów i nie są jednoznaczne z rejestracją jednostki.